Veselīga un aktīva dzīvesveida nosacījumi

Veselīga un aktīva dzīvesveida nosacījumi

1. Atpūsties - kvalitatīvi izguļoties, kur diennaktī miegam būtu jāatvēl 6 - 9 stundām. Ļoti ieteicams doties gulēt vienā un tai pašā laikā (ieteicams līdz 22:00) un tāpat arī celties vienā laikā (ieteicams līdz 6:00).

2. Kvalitatīvs ūdens - vēlams tīrs avota ūdens, kurš nav uzkarsēts vairāk par 50 grādiem. Ūdens daudzums dienā no 1.5L līdz par 3L, atkarībā no laika apstākļiem, fiziskās aktivitātes, un cilvēka svara un ieradumiem. Vēlams dzert tīru ūdeni ik pa 30-60 minūtēm, mazos malkos pa 50-100ml vienā reizē. Pēc fiziskām aktivitātēm un karstā laikā ūdens daudzums ir jāuzņem vairāk un lielākās devās.

3. Kvalitatīvs uzturs - izvēlamies augstvērtīgus produktus un kvalitatīvi tos sagatavojam. Vienā ēdiena reizē ieteicam nemaisīt dažādus produktu veidus kopā, kā arī katrā no uztura uzņemšanas reizēm lietot atšķirīgus pamatuzturvielu veidus. Piemēram, nejaucam kopā augu izcelsmes olbaltumvielas ar piena izcelsmes olbaltumvielām. Tāpat arī vienā ēdienreizē ēdot ogļhidrātus tos ēdam ar 2x vairāk salātiem un citā ēdienreizē ēdot olbaltumvielām bagātu uzturu tos ēdam ar 2x vairāk salātiem. Tas nozīmē minimizējam miksēšanas iespējas Ogļhidrāti ar Olbaltumvielām vienā ēdien reizē. Ja arī sanāk tos miksēt, tad vispirms apēdam ogļhidrātus ar salātiem, iepauzējam savas 5-10min un apēdam olbaltumvielas ar salātiem, arī. Ūdeni vai dzērienus vēlams dzert starp ēdienreizēm, bet ne vēlāk kā 20minūtes pirms ēšanas un/vai 60 minūtes pēc ēšanas (jo citādi kuņģa sula tiek atšķaidīta un kvalitatīvi netiek sagremots uzņemtais uzturs).

4. Kustības  - fiziskās aktivitātes - pieturoties pie regularitātes. Tām būtu jābūt vismaz 2-3 reizes nedēļa vismaz 30 - 60 minūšu garumā, īpaši aerobās (skriešana, riteņbraukšana, peldēšana, nūjošana utt), kur vidējam pulsam būtu jābūt robežās starp 110-140 pulsa sitieniem minūtē. Vēlams ikdienā noiet vismaz 6000 soļus (ērti izmantot soļus skaitītājus - telefonos vai pulksteņos). Ieteicama rīta rosme ar vingrojumiem un/vai rīta krosu 10-30 minūšu intervālā. Tāpat arī pirms gulētiešanas vēlams izstaipošie vingrinājumi 7-15 minūšu intervālā, klausoties relaksējošu - mierīgu mūziku, kur katru no ķermeņa lielajiem muskuļiem izstaipām 20-40 sekundes turot to izstieptā pozīcijā.

5. Svaigs gaiss. Uzturieties ārpus telpām vismaz 3 stundas diennaktī, kā arī nodrošiniet svaiga gaisa pieplūdi Jūsu telpās, kurās strādājat, dzīvojat un guļat. Ļoti labs palīgs ir Latvijā ražots CO2 mērītājs, kurš nodrošina kvalitatīvā gaisa mērījumu. Svaigs gaiss ir svarīgs ikvienas kvalitatīvas smadzeņu darbībai, organisma fiziskās un mentālās darbības, un atjaunošanās nodrošināšanai. CO2 mērītāju varat arī iegādāties mūsu mājas lapā šeit.

6. Pozitīva prāta pārvaldīšana. Izstrādājam katrs savus labos ieradumus, jo 90% no darbiem mums atkārtojas ik dienas, ik nedēļas, ik mēnesi. Tāpēc uzlabojot to kvalitativitāti, saplānojot tos, un atrisinot to izpildes kvalitāti un termiņus, iegūsim daudz augstākus rezultātus, daudz vairāk brīvā laika un daudz mazāk stresa, ka ikdienu būs jānoķer laikus neizpildītie un iepriekš nesagatavotie projekti vai darbi. Motivējam sevi ar pareizu literatūru, video mācībām, un kvalitatīvām savstarpējām attiecībām gan kolēģu, gan ģimenes ietvaros.